Pozývame Vás na výstavu výtvarných diel insitného umelca – maliara Miroslava Potomu zo Stročína. Vernisáž sa uskutoční 5. decembra 2023, o 16:00 hod. vo výstavnej sieni Podtatranského osvetového strediska v Poprade – Spišskej Sobote. Výstava bude prístupná do 31. januára 2024.

Výstava prináša jedinečný pohľad na Vianoce stvárnené s precíznosťou, vášňou pre detail a s výrazným emocionálnym podaním osobných skúseností a pohľadov autora na tieto obľúbené sviatky. Autor reflektuje sociálne a kultúrne aspekty sviatku najmä na milovanom vidieku. Zameriava sa na zmenu perspektívy a návrat k tradíciám. Zároveň vyzýva návštevníkov, aby premýšľali o tom, čo Vianoce pre nich znamenajú a ako môžu tieto skúsenosti ovplyvniť ich pohľad na svet.

Výstava ponúka návštevníkom príležitosť na prehodnotenie ich vnímania Vianoc a ponúka im umelecký pohľad na tento sviatok. Insitný umelec so svojím nezameniteľným prístupom prináša do galérie umenia nový, hlbší rozmer a vytvára prostredie, kde sa umenie stretáva so sviatkom Vianoc, oživujúc ho novým spôsobom.

Autor Miroslav Potoma

Neprofesionálny výtvarník, inklinujúci k insitnému umeniu, sa narodil v Stropkove v r. 1962 ale žije a tvorí v Stročíne pri Svidníku. Už ako školák navštevoval výtvarné krúžky a zúčastňoval sa rôznych výtvarných súťaží. Po ukončení strednej školy iného zamerania ostal pracovať v Košiciach. V roku 1986 sa vrátil do Stročína, kde znova začal tvoriť a zapájať sa do kultúrneho diania nielen vo svojej obci.

Maľovanie je pre neho koníčkom, sviatkom a oddychom. Vo svojej krajinárskej tvorbe rád stvárňuje svoj rodný kraj a jeho krásy, využívajúc na to rôzne výtvarné techniky, či už ide o olejomaľby, kresby, pastely a aj linoryty. Venuje sa aj maľbe na sklo. Jeho výtvarné práce sú spomienkami na detstvo, dedinské scenérie zachytávajú život na dedine, ktorého súčasťou sú sviatky a zvyky, ako napr. Na polnočnú, Zvážanie úrody a pod. Oživuje v nich spomienky na detstvo, dedinu, každodenný život v nej, ale aj čaro ľudových zvykov, tradícií a sviatkov. Maľuje na plátno, sololit, sklo a drevo.

Ako aktívny výtvarník sa pravidelne zúčastňuje rôznych výstav a súťaží v neprofesionálnej tvorbe, z ktorých si odnáša množstvo ocenení. Svoju prvú samostatnú výstavu mal v 1990 v Spišskej Novej Vsi. Je pravidelným účastníkom festivalov naivného umenia doma, aj vo Francúzsku, Poľsku, Čechách. Umelecké diela insitného majstra oslovili aj krajanov žijúcich v USA, kde jeho obrázky zdobia titulné stránky krajanských časopisov. V jeho dielach nájdeme zaujímavé kompozície s pestrou farebnosťou a množstvom rôznych postáv, vrátane šantiacich detí a zobrazením zvieratiek, ktoré potešia nejedno oko obdivovateľov jeho tvorby.

Umelec o sebe: „Maľujem odmalička. Insitnej tvorbe sa venujem posledných pätnásť rokov. Predtým som maľoval krajinky, skúšal som aj nejaké grafiky, aj niečo modernejšie, ale stále som cítil, že to nie je ono, chcem, aby z mojich obrazov vyžarovala pohoda a radosť.“

Čo je vlastne to insitné umenie?

Insitné alebo naivné umenie si ako osobitú oblasť umeleckej aktivity začala začiatkom 20. storočia všímať vo Francúzsku umelecká avantgarda. Naivní umelci boli tiež označovaní ako laickí, sviatoční maliari, maliari prostého, čistého srdca. Čo sa týka motívov, zväčša oživuje spomienky na detstvo na dedine, každodenný život na nej, čaro významných sviatkov, zvykov a tradícií.