Rainerova chata sa hrdí troma prvenstvami – je to prvá a najstaršia ale tiež najmenšia chata vo Vysokých Tatrách. Postavil je v roku 1863 Ján Juraj Rainer. Je umiestnená na Starolesnianskej poľane v ústí Studených dolín. Rainerova chata je tiež známa ako Rainerka alebo aj Rainerova útulňa.
Z histórie
V roku 1863 dal nájomca Starého Smokovca Ján Juraj Rainer postaviť kamennú jednopriestorovú chatku, v ktorej mohli turisti zdarma prenocovať a uľahčiť si tak výlety do Studených dolín a výstupy na priľahlé štíty.
V roku 1884 bola v blízkosti postavená väčšia chatka, ktorú nazvali Chata Kamzík. Rainerova chata slúžila ako nocľaháreň, najmä pre nosičov a vodcov, neskoršie ako sklad paliva i garáž. V roku 1983 dala Správa TANAP-u chatku ako pamiatkový objekt zreštaurovať.
V roku 1997 sa PhDr. Peter Petras so súhlasom TANAP-u podujal Rainerovu chatu v interiéri zrekonštruovať.
V roku 1998, pri 135. výročí jej postavenia, bola Rainerova chata opäť otvorená. Odvtedy slúži verejnosti ako chata s malým občerstvením bez podávania jedál a poskytovania ubytovania. Chatárom od roku 1998 bol Peter Petras, v súčasnosti Peter Petras mladší.
V chate sa nachádza malá expozícia histórie a súčasnosti horských nosičov, zbierka starého horolezeckého náradia a starých lyží. Je cenným dokladom dobovej architektúry chát.
Rainerova chata s novou podobou sa stala jednou z najvyhľadávanejších tatranských chát a je otvorená celoročne. Chatár Rainerovej chaty začal postupne usporadúvať rôzne podujatia. Vznikla tradičná nosičská súťaž Nosičská próba. Jej cieľom je so 70 kg i 100 kg krošňou prejsť 300 metrovú trasu v blízkosti chaty. Súťaže sa zúčastňujú desiatky odvážlivcov.
Na oslavu sviatku Troch kráľov chatár Peter Petras pred chatou každý rok postaví zo snehu Betlehem. Tvoria ho sochy Panny Márie, svätého Jozefa a Ježiška. Na sviatok Troch kráľov už tradične usporadúva slávnosť Klaňania sa Troch kráľov za účasti folklórnej skupiny z Lendaku.
K snehovému betlehemu zvyknú pribudnúť i ďalšie snehové sochy, napríklad horského nosiča. Ak je snehu v danom roku dostatok, okolie chaty zvykne skrášliť k Veľkej noci i snehová kraslica.
Chata je ľahko prístupná z Hrebienka alebo Zamkovského chaty. Túra vhodná aj pre rodiny s deťmi, ktoré určite očarí aj blízkosť prekrásnych vodopádov Studeného potoka. Trasa cez Hrebienok je dokonca bezbariérová, túra z Hrebienka ku chate trvá cca 30 minút.
Prístupy
– z Téryho chaty, prístup po zelenej značke
– zo Zamkovského chaty, prístup po zelenej značke
– z Hrebienka, prístup po červenej alebo zelenej značke
– zo Starého Smokovca, prístup po zelenej a červenej značke
– z Tatranskej Lomnice, prístup po modrej značke
– zo Skalnatého Plesa po Tatranskej Magistrále, prístup po červenej značke
Otváracie hodiny
Chata je v súčasnosti otvorená každý deň od 9:00 do 16:00 hod. Nájdete tu ponuku nápojov a niečo na zahryznutie.
Ako sa sem dostať
Najobľúbenejšia trasa je zo Starého Smokovca pešo. Trasa vedie po frekventovanom turistickom chodníku cez Hrebienok. Najprv kráčame po zelenej a z Hrebienka po červenej značke. Tento variant trvá asi 1:30 hod. Čas sa dá skrátiť ak sa vyveziete zubačkou zo Starého Smokovca na Hrebienok.
Alternatíva z Hrebienka. Ku chate je možné z Hrebienka prísť okolo Studenovodských vodopádov: Z Hrebienka po zelenej ku Bilíkovej chate, odtiaľ dole ku vodopádom a od nich po modrej ku Rainerovej chate.
Z Tatranskej Lesnej ideme po žltej. Dĺžka výstupu do 2 hod.
Atrakcie v okolí
V zime sa dá na spiatočnej ceste zviesť na sánkach na sánkarskej dráhe z Hrebienka. Trať pre sánkarov má dĺžku 2,5 km. Vedie však po trase pre chodcov, treba byť opatrní.
Každoročne na Hrebienku v zimnej sezóne môžete obdivovať Tatranský ľadový dóm a v mesiaci január i podujatie Tatry Ice Master s jedinečnými výtvormi umelcov – ľadovými sochami.
Kam v okolí
V okolí Hrebienka sa nachádzajú medzi turistami obľúbené lokality: Bilikova, Zamkovského, Zbojnícka, alebo Téryho chata, a Vodopády Studeného potoka. Turistické chodníky odtiaľto vedú na Priečne sedlo, Slavkovský štít, alebo po tatranskej magistrále na Skalnaté Pleso.
Chata sa nachádza v blízkosti tatranskej magistrály.
Pohybom k dobrému pocitu
Ak sa chystáte na turistiku v Tatrách máme pre Vás tip – aplikáciu ktorá pomáha – aplikáciu APPKa. Pri túre na „Rainerku“ z Tatranskej Lomnice a späť môže jeden spáliť až 4095 kCal. Tieto potom môžete darovať príbehom ľudí, ktorí to potrebujú. A máme aj tip na ubytovanie, štýlovú VILU DOMOVINA v Tatranskej Lomnica odkiaľ sa vydáte na túru priamo. Užite si skvelé chvíle vo Vysokých Tatrách.