O zdravom pohybe, prevencii ochorení a Vysokých Tatrách sme sa rozprávali so všeobecnou lekárkou MUDr. Jankou Blahovou.

Mladá, milá a empatická žienka. Vyštudovala všeobecnú medicínu na 1.Lekárskej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Študovala i na univerzite v Španielsku, stážovala a pracovala v Čechách, Španielsku i Veľkej Británii. Na Slovensko sa vrátila preto, lebo vždy chcela liečiť „doma“, ale aj pre lásku k našim horám. Svoje skúsenosti a bohatú medicínsku prax pretavila v marci tohto roku do vlastnej modernej ambulancie všeobecnej lekárky pre dospelých v Žiline, BLAHA MED. Pani doktorka je zástancom prevencie ochorení. Aktívne propaguje zdravý životný štýl ako kľúč k celkovému blahu. So znalosťami a skúsenosťami v oblasti všeobecnej medicíny motivuje svojich pacientov k pravidelnému pohybu a vyváženej strave. Jej prístup k liečbe je celostný, zakladá sa na podpore fyzickej a mentálnej kondície, čím pomáha ľuďom dosiahnuť optimálne zdravie a životnú pohodu. S manželom Martinom, zubným lekárom, vychovávajú štyroch synov. Spoločne sa venujú športu a turistike. Ich láskou je cestovanie karavanom po Slovensku a ich fenočka z útulku – Vločka.

Môžete nám povedať, aký význam vidíte v zdravom pohybe a aktívnom životnom štýle pre naše telo a myseľ?

Absolútny, zdravý pohyb a aktívny životný štýl sú základom pre naše fyzické aj duševné zdravie. Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje kardiovaskulárne fungovanie, posilňuje kosti a svaly a pomáha udržiavať zdravú váhu. Navyše pohyb uvoľňuje endorfín, tzv. hormón šťastia, ktorý zlepšuje náladu a znižuje stres.

Ako by ste odporučili začať s aktívnym životným štýlom pre ľudí, ktorí majú sedavý spôsob života?

Odporúčam začať postupne a realisticky. Aj malé zmeny môžu mať veľký dopad na naše zdravie. Začnite napríklad s krátkymi prechádzkami po okolí, prípadne s jednoduchým cvičením doma. Je dôležité nájsť si aktivitu, ktorá Vás baví, či už je to prechádzka, plávanie, tanec alebo jazda na bicykli. Pomáha i nájsť si spriaznenú osobu, s ktorou to budete zdieľať.

Vieme o Vás, že veľa športujete, lyžujete, bicyklujete, beháte. Minulý rok ste dokonca zdolala polmaratón v Košiciach. Spomenuli ste, že pri športe  využívate aj aplikáciu APPkA. Môžete nám o tom povedať viac?

Samozrejme, aplikácia APPkA je fantastický nástroj na podporu zdravého pohybu. Okrem toho, že ponúka motiváciu pre aktívny životný štýl, umožňuje používateľom prispievať k dobročinným účelom pomocou pohybu. Napríklad každý zabehnutý kilometer môže prispieť na pomoc ľuďom, ktorí to potrebujú. A Vás to nič nestojí, pomáhate iba svojou energiou. Spálené kalórie sa v aplikácii premenia na finančnú pomoc pre niektorý z príbehov, ktorý si zvolíte.

Aplikácia APPkA je určite výborným pomocníkom ako spojiť pohyb pre vlastné zdravie s pomocou pre iných. Súčasne je až dojímavé vidieť, s akými osudmi a zdravotným handicapom sa niektorí ľudia musia popasovať. Nám všetkým to dáva možnosť nazerať na naše zdravotné ťažkosti inou optikou. Pohyb s podporou aplikácie APPkA mojim pacientom rada odporúčam. Pomáha im to správne sa naladiť, motivovať, vydržať a tešiť sa z každej spálenej a súčasne darovanej  kalórie. Veľký význam pre jednotlivca má i fakt, že sa pridá do komunity rovnako motivovaných ľudí, ktorí myslia na svoje zdravie a nie je im ľahostajný ani osud iných. Je to inšpiratívne.

Ako vnímate význam prevencie ochorení vo Vašej ambulancii všeobecnej lekárky a ako podporujete Vašich pacientov v správnom smerovaní pri ceste za zdravím?

Prevencia by mala byť absolútnou prioritou vo všetkých oblastiach zdravotnej starostlivosti. V mojej ambulancii je prevencia rozhodne na prvom mieste. Snažím sa pacientov informovať o mimoriadnom význame preventívnych prehliadok, o medicínskych možnostiach podpory zdravia ako aj o výhodách zdravého životného štýlu. Na stránke mojej ambulancie www.blahamed.sk píšem blog na rôzne medicínske témy tak, aby bol obsah prístupný laickej verejnosti. Som presvedčená, že práve drobné zmeny v každodennom živote zavážia. Vyvážená strava, dostatok spánku a samozrejme pravidelný pohyb majú veľký vplyv na prevenciu mnohých ochorení. V mojej ambulancii vítam klientov, ktorým na ich zdraví záleží a ktorí sú preň ochotní aj niečo urobiť. Najmä zmenou v myslení. Ostatné zvládneme nastaviť spoločne. 

Ako konkrétne si máme túto podporu ambulancie všeobecnej lekárky predstaviť?

Okrem toho čo som už spomínala, vediem v rámci mojej ambulancie tri poradne: „Poradňu pri nadváhe a obezite“, „Poradňu pri zvýšenom cholesterole“ a „Poradňu pri zvýšenom krvnom tlaku“. Obsahom je diagnostika a nastavenie pacientov pri jednotlivých ochoreniach. Okrem iného sa v poradniach venujem aj zdravému stravovaniu a odporúčam vhodný druh pohybu.   

Myslíte si, že Tatry sú naozaj liekom?

Určite. Nemyslím si to však len ja. Vysoké Tatry sú už oddávna vyhľadávané návštevníkmi z celého sveta práve pre liečivú, unikátnu klímu. Poznáme pojem Klimatoterapia. Pôsobí priaznivo vtedy, keď je miesto pobytu na terapii význame iné ako miesto, v ktorom sa človek bežne pohybuje. Za výhodné sa považujú predovšetkým lokality s nadmorskou výškou od 600 do 2.500 m n.m. Ak sa ubytujete napríklad v horskej osade Tatranská Lomnica, s nadmorskou výškou 800 m n.m., už len samotný pobyt v tomto prostredí povzbudí Vaše zdravie. Nezanedbateľný je i prínos horského vzduchu, ktorý je presýtený ozónom a silicami.

Môžete nám o tom povedať viac? Sú tieto informácie podložené?

Áno. Celoročnou klimatickou liečbou sa zaoberal už doktor Mikuláš Szontagh, ktorý pôsobil ako kúpeľný lekár v Starom Smokovci. V roku 1876 v Tatrách otvoril prvé celoročne obývané sanatórium. Opierajúc sa o svoje skúsenosti a prax, využíval už vtedy vysokohorské prostredie a jeho klímu aj na zimné liečebné pobyty, čo bolo v tej dobe novinkou. Celoročná prevádzka sanatórií, ktoré sa medzičasom rozrástli, dovoľovala Dr. Mikulášovi Szontaghovi naplno rozvinúť jeho liečebné metódy. Popri studenej vodoliečbe ordinoval pneumatickú liečbu, soľné, eukalyptové inhalácie a inhalácie silíc kosodreviny, zástrek hrtana a hrdla i elektroterapiu. Historické pramene uvádzajú, že liečbu dopĺňal prírodnými minerálnymi vodami, výživnou stravou, konzumáciou mlieka, červeného vína a brusníc. Pacienti voľný čas trávili v prírode, na túrach. Lyžovali sa, sánkovali i korčuľovali sa. Je to krásny návod i pre nás, však?  

Ako by ste zhrnuli hlavnú myšlienku alebo posolstvo, ktoré by ste chceli odovzdať ľuďom, pokiaľ ide o zdravý pohyb a aktívny životný štýl?

Chcela by som povzbudiť ľudí, aby si uvedomili, že ich zdravie je ich najväčším bohatstvom a že pravidelný pohyb a zdravý životný štýl sú kľúčom k tomu, aby sa cítili lepšie a žili plnohodnotný život. Malé zmeny v správaní sa môžu stať veľkým krokom k dobrému zdraviu a pohode.

Ďakujeme pani doktorka za Vaše rady a zdieľanie Vašich skúseností s nami. Veríme, že budú naši čitatelia inšpirovaní k zdravému pohybu a životnému štýlu.

Ja ďakujem za túto príležitosť a teším sa, že môžem prispieť k podpore zdravia a to nielen vo Vysokých Tatrách.