Hrebienok je obľúbené turistické stredisko, ktoré sa nachádza nad Starým Smokovcom v nadmorskej výške 1 285 m n.m. Ponúka veľa možností na turistiku ako aj zážitky spojené so zaujímavými podujatiami, ktoré sa tu každoročne konajú.
Niečo z histórie
Vznik Hrebienka ako turistického centra súvisí s rozvojom turizmu vo Vysokých Tatrách druhej polovici 19. storočia. V tom čase bol Starému Smokovcu udelený štatút kúpeľného mesta, čo priťahovalo návštevníkov. Počiatky výstavby na Hrebienku sa viažu k výstavbe Bilíkovej chaty, ktorá bola situovaná na jeho severovýchodnej strane. V roku 1894 bola vybudovaná popri turistickom chodníku cesta s tvrdým povrchom. Pozemná lanová dráha zo Starého Smokovca bola daná do prevádzky v roku 1908. Jej veľký úspech podnietil v roku 1928 výstavbu hotela Hrebienok.
Aká je súčasnosť?
V súčasnosti je Hrebienok významné turistické a lyžiarske stredisko. Je východiskovým bodom na turistiku do Malej Studenej doliny a Veľkej Studenej doliny ako aj na Slavkovský štít. Mimoriadne obľúbené sú trasy z Hrebienka na Rainerovu chatu a okolo Obrovského vodopádu na Zamkovského chatu ako aj na Vodopády Studeného potoka.
Medzi najobľúbenejšie vysokohorské túry z Hrebienka patrí výstup na Slavkovský štít a na najvyššie položenú chatu z celoročnou prevádzkou vo Vysokých Tatrách, na Téryho chatu, ktorá ponúka ubytovanie a občerstvenie pri Piatich Spišských plesách.
Vyhľadávanou turistickou vychádzkou je cesta z Hrebienka po magistrále, okolo Zamkovského chaty na Skalnaté pleso. Nezabudnite sa po cesta pristaviť na Skalnatej chate, ktorá bude predznamenať cieľ Vašej cesty, cca 15 minút pred Skalnatým plesom.
I ďalšia chata prevádzkovaná celoročnej je dostupná z Hrebienka, je to Zbojníka chata, ktorý je ukrytá medzi tatranskými vrcholmi – Slavkovský štít, Východná Vysoká, Javorový štít a Svišťový štít.
Zo Starého Smokovca na vrchol Hrebienka celoročne premáva pozemná lanovka. Je to jedna z najobľúbenejších turistických atrakcií vo Vysokých Tatrách a slúži nielen ako dopravný prostriedok pre turistov, ale aj ako vyhliadková atrakcia s nádhernými výhľadmi na okolitú prírodu. Počas roka premáva v 30 minútových intervaloch. Počas hlavnej turistickej sezóny v zime a v lete sa interval skráti. Doba jazdy je približne 5 minút. Dĺžka trate je 1 037 m.
Ľadový dóm na Hrebienku
Tatranský ľadový dóm už od roku 2013 láka stovky tisíc návštevníkov na návštevu ľadovej krásy. Návštevníci môžu zažiť majstrovstvo práce zručných remeselníkov – rezbárov zo Slovenska, Čiech, Poľska i mnohých ďalších krajín. Ide o prvý ľadový dóm v strednej Európe. Ľadový dóm je umiestnený v kupole o priemere 25 metrov. Dômyselný systém chladenia je zárukou, že jeho ľadovú nádheru je možné každoročne obdivovať od novembra až do apríla. Každý rok je prekvapením najmä téma ľadového dómu, ktorá reflektuje rôzne aspekty aktuálneho diania. Tak sme mali možnosť obdivovať ľadové podoby svetoznámych stavieb z celého sveta, medzi ktorými nechýbali: Katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela, Chrám Kristovho vzkriesenia v Petrohrade, Katedrála Notre Dame v Paríži, Sagrada Familia v Barcelone, Bazilika sv. Petra v Ríme, Berniniho kolonáda a ďalšie. Ľadový dóm je prístupný aj bezbariérovo. Mimoriadnym zážitkom sú tematické koncerty v Tatranskom ľadovom dóme.
Ostatný ročník ľadového dómu 2022 / 2023 bol inšpirovaný Bazilikou Božieho hrobu v Jeruzaleme. Úchvatná bola i symbolická Krížová cesta Via Dolorosa s ľadovými zastaveniami.
Tatry Ice Master
I ďalšia ľadová krása nachádza na Hrebienku svoje miesto a to na tradičnom podujatí Tatry Ice Master. Tu počas dvoch dní ľadoví sochári z viacerých krajín sveta vdýchnu život množstvu ton ľadu a zhotovia unikátne ľadové sochy. Tieto vytvoria Galériu ľadových majstrov, ktorá je umiestnená v kupole a prístupná tak ako ľadový dóm do konca apríla. Druhá časť sôch, ktoré sú rozmiestnené priamo na Hrebienku v prírode, bude ponechaná na obdiv návštevníkom, kým ich počasie neroztopí. Súčasťou podujatia už tradične býva bohatý sprievodný program, tanečné vystúpenia, súťaže ako aj ľadovo ohňová show. Návštevníci však taja dych z výstavy ľadovej tvorby s podsvietením, najmä vo večerných hodinách.
Turistické trasy
Najpohodlnejší prístup poskytuje asfaltová cesta zo Starého Smokovca, ktorá vedie povedľa pozemnej lanovky na Hrebienok.
Po zelenej značke: zo Starého Smokovca, pozdĺž trate pozemnej lanovky k hotelu Hrebienok, odkiaľ ďalej pokračuje popri Bilíkovej chate k Vodopádom Studeného potoka, kde sa spája so žltou značkou, ktorá vedie povedľa Studeného potoka až do Tatranskej Lesnej.
Po červenej značke (Tatranská magistrála): zo Západných Tatier, cez Štrbské pleso, Popradské pleso, Ostrvu, Batizovské pleso a Sliezsky dom. Ďalej pokračuje okolo Rainerovej chaty cez Obrovský vodopád, Zamkovského chatu, Skalnatú chatu, Skalnaté pleso, Veľkú Svišťovku a končí v Doline Bielych plies.
Po modrej značke: zo Starého Smokovca cez Slavkovskú vyhliadku cez Štrbavý hrebeň na Slavkovský štít.
Pohybom k dobrému pocitu
Ak sa chystáte na turistiku v Tatrách máme pre Vás tip – aplikáciu ktorá pomáha – aplikáciu APPKa. Pri vychádzke na Hrebienok z Dolného Smokovca a späť môžete spáliť až 2457 kCal. Tieto potom môžete darovať príbehom ľudí, ktorí to potrebujú. Pozrite si aj náš tip na ubytovanie, štýlové Apartmány Kollár odkiaľ sa vydáte na túru priamo. Zažite Tatry a pomáhajte pohybom.